SAKRAMENT CHRZTU
Chrztu Świętego w naszej parafii udzielamy w każdą sobotę podczas mszy o godz. 1800 i w każdą niedzielę podczas mszy o godz. 1200.
Spisanie aktu chrztu odbywa się na tydzień przed terminem Chrztu św.
Przy zgłaszaniu dziecka do chrztu:
- Proszą o chrzest dziecka jego rodzice.
- Przedstawiają akt jego urodzenia.
- Jeżeli chrzestni są spoza naszej Parafii, przekazują świadectwo moralności z Parafii, gdzie chrzestni zamieszkują, że mogą być do tej godności dopuszczeni. Potrzebne są również dane chrzestnych: imię i nazwisko, wiek, adres zamieszkania.
- Jeżeli rodzice dziecka nie są związani sakramentem małżeństwa i nie mają przeszkody do jego zawarcia, muszą wcześniej wraz z chrzestnymi spotkać się z proboszczem Parafii.
Wytyczne dotyczące chrzestnych według Kodeksu Prawa Kanonicznego (KKK)
Kan. 872 – Przyjmujący chrzest powinien mieć, jeśli to możliwe, chrzestnego. Ma on dorosłemu towarzyszyć w chrześcijańskim wtajemniczeniu, a dziecko wraz z rodzicami przedstawiać do chrztu oraz pomagać, żeby ochrzczony prowadził życie chrześcijańskie odpowiadające przyjętemu sakramentowi i wypełniał wiernie złączone z nim obowiązki.
Kan. 873 – Należy wybrać jednego tylko chrzestnego lub chrzestną, albo dwoje chrzestnych.
Kan. 874 – Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto:
§1.
1° jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza chrztu, i posiada wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania;
2° ukończył szesnaście lat, chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku;
3° jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić;
4° jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej;
5° nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest.
§2.
Ochrzczony, należący do niekatolickiej wspólnoty kościelnej, może być dopuszczony tylko razem z chrzestnym katolikiem i to jedynie jako świadek chrztu.
SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA
Katechizacja przygotowująca do zawarcia sakramentu małżeństwa w naszej parafii odbywa się w soboty Wielkiego Postu po Mszy św. o godz. 1800.
Chcąc zawrzeć małżeństwo, zgłaszamy się do kancelarii parafialnej, co najmniej 3 miesiące przed datą ślubu.
Przynosimy ze sobą:
- metryki Chrztu
- dowód osobisty
- dokumenty z Urzędu Stanu Cywilnego
- świadectwo ukończenia katechezy przedmałżeńskiej
SAKRAMENT CHORYCH
- stół przykryty białym obrusem
- świece
- talerzyk z wodą święconą
- kropidło
CHRZEŚCIJAŃSKI POGRZEB
Godzinę Mszy świętej pogrzebowej i ceremonię odprowadzenia do grobu należy ustalić w kancelarii parafialnej, przynosząc ze sobą akt zgonu wystawiony przez Urząd Stanu Cywilnego, a dopiero później załatwiać wszelkie formalności w Zakładzie Pogrzebowym.
W kancelarii parafialnej należy przedłożyć:
- odpis aktu zgonu z USC
- informację pisemną o przyjęciu sakramentu chorych
Według uczynku chrześcijańskiego miłosierdzia „Modlić się za żywych i umarłych”, także po pogrzebie należy zmarłym zapewnić stałą pomoc modlitewną polecając ich Miłosierdziu Bożemu poprzez:
- Msza św. w 30 dzień po śmierci
- Msza św. w rocznicę śmierci
- Msza św. w innych terminach (np. w dzień imienin)
- „Wypominki” w miesiącu listopadzie