Nauka dla chrześcijan o krzyżu

PODEJMOWANIE KRZYŻA W MAŁŻEŃSTWIE

Według chorwackiej tradycji, gdy para bierze ślub, ksiądz nie mówi im, że znalazła idealną osobę. Wręcz przeciwnie! Zamiast tego mówi do nich: „Znaleźliście swój krzyż. To krzyż do kochania, noszenia go przy sobie, krzyż, który nie jest do wyrzucenia, ale do skarbu. „
W Hercegowinie Krzyż reprezentuje największą miłość, a krucyfiks jest skarbem domu.
Kiedy para młoda wchodzi do kościoła w dniu ślubu, noszą ze sobą krucyfiks. Ksiądz błogosławi krucyfiks. Kiedy przychodzi czas na złożenie przysięgi, panna młoda kładzie prawą rękę na krucyfiksie, a pan młody kładzie rękę na jej, aby obie ręce połączyły się na krzyżu.
Kapłan zasłania ręce swą kradzią (stułą), gdy składają przysięgi, zgodnie z obrzędem Kościoła, aby byli sobie wierni, w radości i smutku, w chorobie i zdrowiu, dopóki śmierć ich nie rozłączy.
Następnie, zamiast całować się nawzajem, panna młoda i pan młody całują krzyż. Ci, którzy są świadkami ceremonii, rozumieją z niej, że jeśli jeden z nich opuści drugiego, on lub ona zostawia Chrystusa na Krzyżu
Po uroczystości nowożeńcy przynoszą krucyfiks do swojego domu i stawiają go na honorowe miejsce. Na zawsze będzie punktem odniesienia i miejscem modlitwy rodzinnej. W trudnych chwilach rodzina nie idzie do adwokata czy psychiatry, ale razem klęknie przed krzyżem w poszukiwaniu pomocy Jezusa Chrystusa. Klękają, a może nawet płaczą i otwierają serca prosząc Pana i siebie nawzajem o przebaczenie. Kładą się spać ze spokojem w sercach, ponieważ otrzymali przebaczenie od jedynego, który ma moc ratowania.
Mąż i żona nauczą swoje dzieci całować krzyż codziennie i nie spać jak poganie, nie dziękując Jezusowi. Wiedzą, że Jezus trzyma ich w ramionach i nie ma się czego bać.
H/t Toby Kenobe